Czy broker jest tym samym, co agent ubezpieczeniowy?
Nie. Agent ubezpieczeniowy działa na rzecz jednego lub kilku (multiagent) Towarzystw Ubezpieczeń. Broker Ubezpieczeniowy pracuje niezależnie na rzecz swojego mocodawcy.
Jak działa broker?
Broker na podstawie pisemnego pełnomocnictwa i otrzymanych danych wyszukuje na rynku ubezpieczeń odpowiednie oferty pokrycia ryzyka. Przewaga nad agentem to m.in. możliwość zapytania każdego Ubezpieczyciela na rynku, przez co oferta jest znacznie szersza. Poza tym broker posługujący się odpowiednią treścią pełnomocnictwa, może w imieniu mocodawcy likwidować szkody, zgłaszać wypowiedzenie umów obowiązkowego ubezpieczenia pojazdów, czy zgłaszać wnioski o zwrot składek z tytułu skrócenia umowy.
Kto nadzoruje brokerów?
Komisja Nadzoru Finansowego. Każdy broker, który wykonuje działalność w formie osoby prawnej lub fizycznej, posiada numer zezwolenia na działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego. Nasz numer działalności to 1840/12.
Czy broker posiada polisę OC?
Tak, pośrednik ubezpieczeniowy posiada ustawowy wymóg posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu. Posiadanie stosownej polisy jest każdego roku sprawdzane przez organ nadzoru, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego.
Czy broker jest tylko dla dużych podmiotów gospodarczych?
Mit. Broker ubezpieczeniowy bardzo często obsługuje także osoby fizyczne. Towarzystwa Ubezpieczeń posiadają specjalne działy dedykowane do obsługi brokerów z takimi zapytaniami.
Czy usługa brokera jest płatna?
Nie. Wszystkie działania, operacje, dokumenty, pisma oraz wyszukanie oferty jest bezpłatne.
Dlaczego miałbym skorzystać z usług brokera?
Broker Ubezpieczeniowy oprócz wyszukiwania oferty pozwala także na zarządzanie całością posiadanych polis oraz w doradztwie ich optymalizacji. Ponadto doświadczenie i kompleksowość usług pozwala na delegowanie zadań związanych z ubezpieczeniami.
Mam już agenta ubezpieczeniowego i nie wiem, czy mogę skorzystać z usług brokera?
Nie ma problemu. Agent może zajmować się ubezpieczeniami, które są już zawarte, natomiast broker zajmie się nowymi sprawami.
Mam już innego brokera i nie wiem, czy może mnie obsługiwać drugi broker?
W naprawdę dużych podmiotach gospodarczych zdarza się, że obsługa ubezpieczeniowa wykonywana jest przez kilku brokerów, gdzie każdy odpowiada za inną linię ubezpieczeń. Ostatnie słowo zawsze należy do klienta, którą ofertę i od którego brokera wybiera.
Czy broker może likwidować szkodę?
Tak, możemy i chcemy likwidować Twoje szkody. Co więcej, czujemy się odpowiedzialni za polisy, które zostały przez nas rekomendowane, dlatego usługa likwidacji szkód jest bezpłatna.